Rad sa učenicima me dodatno inspiriše i pruža uvek dobre rezultate.
Želim da svaki čas bude novo iskustvo i korak više u otkrivanju sveta. Tu su naravno i zabavne aktivnosti koje vezuju sve u jednu lepu i trajnu obostranu uspomenu i pruža da moj nastavnički rad bude interesantniji i svrsishodniji.
Dakle, ovde ćete videti većinu aktivnosti koje moji đaci i ja radimo tokom školskih godina.
**********
*******
******
Seminar "Dobra priprema za čas-uspešan čas" od 15.10.2013.-12.11.2013.
http://www.kenguras.org/bas-se-zar-ne-razumemo/
http://www.kenguras.org/korpice-za-cuvarkucu/http://www.kenguras.org/korpice-za-cuvarkucu/
http://www.kenguras.org/cestitke/
http://www.kenguras.org/figure-od-jesenjih-plodova/
http://www.kenguras.org/bporodica-belopahulja/
Обележен „Дан учитеља“ у ОШ „Д. Обрадовић“
Опово,
ИО
„Олга Петров“ Баранда
7. октобра 2013. године у нашој школи
„Олга Петров“одржано је више интересантних активности у циљу обележавања „Дана
учитеља“ који се слави 5. октобра.
Ученици II-3 одељења су цртали и писали литерарне
саставе на тему „Мој учитељ“ и своје радове поставили у холу школе. Такође су сви ученици на истом месту погледали и ПП презентацију на тему „Дан учитеља“ .
Представљене су све историјски важне личности наше прошлости. Поновили смо, такође, и то
зашто наша школа носи назив по народном
хероју, баранђанки и учитељици Олги Петров. А затим су ученицима подељени папирићи на којима су исписивали
поруке учитељу.
Овај мали осврт је учинио да се ђаци
подсете на велики значај рада сваког учитеља понаособ, на његов труд и
свеукупан допринос у образовном, васпитном и функционалном развоју деце.
" Trka za srećnije detinjstvo"
Svake godine se u mojoj školi organizuje lepa aktivnost "Trka za srećnije detinjstvo" Ove godine u oktobru su se održale dve zanimljive aktivnosti "Skakanje u džaku" za učenike od petog do osmog razreda, a igra "Školice" za učenike od prvog do četvrtog razreda. Učenici su dobili i lepe diplomice :-)
Slede sličice:
Mesec zdrave hrane - oktobar
U OŠ"Olga Petrov" gde ja radim bilo je mnogo aktivnosti 23. oktobra 2013. , kako bi se ovaj mesec obeležio. Uz pomoć kolega realizovano je jedno vrlo lepo predavanje (javni čas) u kojem su učestvovali svi đaci naše škole. Prvi i drugi razred su crtali, treći i četvrti i šesti su pisali sastave. Peti razred je pravio plakat, sedmi "Obrnutu piramidu ishrane", a osmi izveštaj o bulimiji i anoreksiji. Ceo događaj je upotpunjen video prezentacijom na temu "Zdrava ishrana". Pogledajte slike.
Час је објављен у Просветном прегледу школске 2012/13. године.
PP prezentacija časa matematike "Skupovi" u I-3
PP prezentacija "Figure od jesenjih plodova"
Ова радионица је ојављена у Просветном прегледу школске 2012/13.
ШКОЛА БЕЗ НАСИЉА
„Како против насиља“
(радионица)
-цртање стрипа-
Аутор: Професор разредне наставе Нада Кљајић
ОШ „Олга Петров“
Баранда
Извођачи
радионице: ученици, наставници ликовне културе, разредне старешине, наставници
Тима против насиља.
Циљ и задатак
радионице: Усвајање сазнања о нивоима насилних ситуација и начинима за њихово
превазилажење.
Потребан
материјал за реализацију: Папири, фломастери, дрвене боје, табла, припремљени
панои.
Потребно време
за реализацију радионице: 2 школска часа
Уводни део:
Формирање три
групе(или више) од ученика једног или више одељења, извлачење из шешира листиће
са одређеним знаком: срце, око, шака (додати још симбола
ако има потребе). Разговарати о асоцијацијама на цртеже који су им помогли да
формирају групе. Записивати асоцијације
на табли.
Навести облике и
нивое насиља, чему служи „Кутија поверења“, ко чини Тим против насиља у нашој
школи (подсетити се).
Истаћи пано са облицима насиља и нивоима
насиља на табли као и именима наставника и ученика који чине Тим против насиља.
Главни део:
Наш задатак је
да склопимо стрип који ће нас усмерити (записати на папиру или табли питања ) :
Како треба
реаговати када видим насилну ситуацију?
Коме могу да се
обратим?
Да ли ти можеш
да утичеш да се насиље смањи у школи, на улици, дворишту, кући?
Ученици дају
одговоре које треба записати на табли.
Следеће битне
кораке у решавању насилних ситуација биће представљени на већ припремљеном
паноу, а ваља их повезати са дечијим одговорима.
Стани, размисли, прихвати,
разговарај, обрати се, пријави.
- корак
Стани
када видиш насилну ситуацију не окрећи главу, већ обрати пажњу.
- корак
Размисли добро
о следећем кораку, не смеј се и не
навијај, насилника не подржавај.
- корак
Прихвати
друга у невољи буди му пријатељ први.
- корак
Разговарај са
другом о проблему помози да реши дилему.
- корак
Обрати се
старијем ако треба, биће ти лакше до неба.
- корак
Пријави
насиље под хитно јер је то за угроженог јако битно.
Разговарамо о
сваком кораку који се налази на паноу.
Шта који значи и
због чега је битан?
Свака од група
добија исте захтеве. У склопу групе се
ученици договарају ко ће који корак (ситуацију) сликом представити а да на
крају чини целину стрипа. Договарају се и око начина цртања (нпр. Да ли ће бити
цртежи са једноставним ликовима или не, једноставне структуре или не…)
Завршни део:
Бирамо најбоље
урађени стрип.
Изложба свих стрипова у учионици или ходнику школе да га сви могу видети као подсетник
како треба реаговати у случају насиља.
ШБН (школа без насиља) Радионица
-Ненасилна комуникација-
Аутор: професор
разредне наставе Нада Кљајић
ОШ“Олга Петров“
Баранда
Извођачи
радионице: ученици основне школе, разредне старешине, наставници српског
језика, наставници ликовне културе.
Предвиђено време
за реализацију: два школска часа
Потребан
материјал: папири, прибор за цртање, табла, припремљен текст
Циљ и задаци
радионице: Усвојити и утврдити сазнања о ненасилној комуникацији. Утврдити
сазнања о нивоима насиља и начинима за њихово превазилажење. Израда
стрипа, цртежа,
писање поука или састава у зависности од могућности одељења.
Први део (уводни део):
Разговор са
ученицима. Шта значе пословице:
-лепа реч гвоздена врата отвара-
-добро се добрим враћа-
-ко
другоме јаму копа сам у њу упада-
(ученици
објашњавају понуђене пословице и дају своје примере)
Шта значи реч: Поштовање? Сарадња? Скромност? Толеранција?
Записати
одговоре на табли или папиру.
Шта значи реч: Насиље? Која су то три нивоа насиља?
Записати
одговоре.
Други део (главни део):
Како би сазнали
како ваља реаговати у насилној ситуацији, пратимо следеће упутство тј. план
рада:
1.слушамо причу,
2.разговарамо о њој,
3.делимо се у три (или више) групе и
4.правимо стрип.
Овај план
исписати на табли или приказати на папиру.
- .Прича о…
(поделити сваком ученику у групи откуцан текст)
Једног дана мала
Нина се играла у песку у парку испред своје зграде. Тренутно је била сама, али
јој то није сметало да се слободно забавља. Одједном је осетила да јој неко
стоји иза леђа.
Окренула се и
спазила дечака старијег и јачег од ње како је ћутке, бесно посматра. Није га
познавала па му је пружила руку како би се упознали. –Здраво, ја сам Нина, а
ти?
Дечак ју је
стрељао тамним очима, стегнутих усана и песница. Није хтео да јој пружи руку.
–Шта те брига,
бре, ти… и уследила је једна врло ружна псовка.
Нина је остала
забезекнута. Лагано му се склонила са пута јер је он помахнитало почео да
уништава њене пешчане фигуре. Газио их је и ударао из све снаге. Посматрала га
је зачуђено, али и мирно, знала је да ако му се обрати све може можда постати
много горе. Тресла се као прут од
страха. Попут ветра дечак је отишао у непознатом правцу.
Касније тог дана уобичајено друштво се почело
окупљати. Нина им је испричала шта јој се десило. Рекли су јој да се дечак зове Милош и да је немогућ у сваком
смислу. Да воли да се туче и да радо малтретира млађе од себе. За њега су псовке
биле попут узречица. Зато су јој препоручили да не долази више сама на
игралиште како је побеснели Милош не би којим случајем напао и други пут.
Нина је обећала
да ће бити пажљива.
Код куће је и са мамом разговарала у вези тога. Мајка јој
је рекла да се клони тог дечака и да ако се још једном слична ствар понови,
брзо дође кући, а да ће га она пријавити његовим родитељима.
Сутрадан је
дечак поново дошао на игралиште. Нина је била сама у песку.
–Здраво ја сам
Нина. Било би лепо да ми кажеш своје име. Рекла је смешећи се.
Бесан и нервозан,
грубо је гурнуо на песак. При паду Нина је одерала лакат. Извадила је ћутке
марамицу из џепа и привила рану.
–Мора да те је неко јако наљутио? Упитала га
је тихим гласом.
Био је изненађен
њеном реакцијом. Надао се вриштању и плакању, а не овоме. Она је прва приметила
да му је било лоше, а до тада нико није. Нина је стискала зубе да не заплаче од бола.
Док се у њему нешто преокренуло. Одједном га је подсетила на млађу сестру која је умрла пре две године. Сажалио се. Помогао
јој је да устане. Почели су да разговарају. Касније је Нина чула и једно тихо
–извини, из његових уста.
Заједно су градили
фигуре у песку и толико им је било фино да Нина више није осећала бол.
Опростила му је, као што је и он опростио другима што нису његове муке
примећивали. Од тог дана су се често
играли у парку. Уместо некадашњег злоће постао је прави добрица. Открила је да
му родитељи много раде и да немају времена за њега. Да је углавном сам на улици
и да је тамо сусретао само децу насилног понашања. Па је и он постао као они.
Али се од сусрета са Нином све променило. Постао је друг за пример. У свему је
помагао и Нини и другој деци. Њихово пријатељство је постало нераскидиво и
траје и дан данас. Јер је Милош схватио да се много лепше живи ако си некоме пријатељ а не непријатељ.
2.
Разговор о прочитаној причи:
Какав је утисак оставила прича на вас?
Каква је Нина а
какав Милош?
Шта се догодило на игралишту први пут?
Шта су јој другови предложили?
Шта јој је мајка
предложила?
Шта се други пут догодило на игралишту?
Шта је Милоша
окренуло?
Наведи какав је
све могао крај да буде?
Од чега би то зависило?
Дај назив причи.
Сваки одговор
забележити на табли, то могу радити
ученици или наставници.
3.
Формирамо три групе на основу припремљених
картица на којима се налазе три лепе речи: ЉУБАВ, ПОДРШКА, ДРУГАРСТВО (може и
више речи ако ће бити више група).
4.
Све групе добијају исти задатак. На нивоу групе ће
се договорити ко ће који део приче да представи сликом, цртежом, поуком или
саставом.
Трећи део (завршни део):
Од готових слика
формирају низ у виду више стрипова. Готови стрипови се каче на зид у учионици или холу школе. А ако
су у питању цртежи, састави или поуке саставити пано.
Predstava "Meda Brundo se ženi" sa učenicima I-3
Učenici prvog razreda su glumili u predstavi, njihovi roditelji su im napravili kostime, a đaci petaci su im pomogli da naprave lepu scenografiju.
Održan tematski dan "Basne" sa učenicima I-3
U protekloj 2012/13. školskoj godini sa đacima prvacima održala sam jedan lep i sadržajan tematski dan sa temom "Basne". Đaci su uživali. Rad se nalazi u Zborniku radova "Digitalni čas 2012/13."
Pogledajte.
Pogledajte.
Kako se piše knjiga
Priprema za čas srpskog jezika u II-3 "Rod imenica"
Коментари
Постави коментар